Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że światła mijania lub drogowe w ich aucie świecą zbyt słabo. Niestety właśnie z tego powodu dochodzi czasem do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Philips wskazuje co zrobić, żeby zauważyć ten problem i podpowiada jak sobie z nim radzić.
- po pierwsze – czasem nie zdaje sobie sprawy, że coś jest nie tak;
- po drugie – czasem nie wierzy, że poprawa – zgodnie z prawem – jest możliwa;
- po trzecie - myśli, że tak ma być.
Punkt odniesienia
Pomijając ewidentne usterki, takie jak np. przepalona żarówka, większość niekorzystnych zmian zachodzi bardzo powoli. Nie dostrzegamy ich, ponieważ utrata przejrzystości kloszy reflektorów czy matowienie odbłyśników to procesy, które zachodzą latami.
Jeśli kierowca nie ma porównania z innymi samochodami, najczęściej myśli, że tak ma być. Czasem widzi, że w droższych i nowszych samochodach światła świecą zdecydowanie lepiej, ale to także wydaje się rzeczą naturalną. Myślenie „mam starszy samochód, więc mam także gorsze światła i nic z tym nie da się zrobić” to błąd.
To można i nawet trzeba zrobić
W pierwszym przypadku wystarczy wypolerować szkła. To prosta czynność, zwłaszcza jeśli skorzysta się z gotowych zestawów, takich jak np. Zestaw PHILIPS Restoration Kit. Opakowanie zawiera wszystko co potrzeba do wykonania tej czynności (środki chemiczne i materiały ścierne) bez użycia elektronarzędzi.

Polerowanie zmatowiałych szkieł reflektorów - znacząco poprawia widoczność. Do wykonania tej czynności Philips poleca zestaw Restoration Kit.
Uszkodzenia odbłyśnika to już poważniejsza sprawa – konieczna jest profesjonalna regeneracja reflektora lub wymiana na nowy.
Wymiana żarówek na lepsze

Philips RacingVision GT200 - to jedna z najlepszych żarówek tej klasy na rynku. Po raz kolejny zdobyła nagrodę Best Buy od AutoExpress 2024.
Z wiekiem potrzebne jest lepsze światło
Badania laboratoryjne dowodzą, że soczewka oka noworodka jest idealnie przezroczysta. Soczewka 90-latka wygląda jak brązowe szkło okularów przeciwsłonecznych. Oczywiście – każdy starzeje się inaczej, ale należy przyjąć, że nasze soczewki znajdują się zatem gdzieś pomiędzy tymi granicami.

Przekroje soczewek ludzkiego oka - przekroje laboratoryjne. Pierwszy przekrój to soczewka noworodka, ostatni - 90-latka.Materiały Philips.