Z racji m.in. ograniczonych możliwości sprzętowych diagności stacji SKP skupiają się jedynie na wybranych aspektach technicznych badanego pojazdu. Jednym z nich jest oświetlenie – sprawdza się go stosunkowo łatwo i szybko, a wyniki badania na ogół nie pozostawiają wątpliwości. Philips radzi, jak przygotować się do takiego badania, aby przebiegło pozytywnie i bezstresowo.
Nie rzucaj się w oczy!

Przed wizytą u diagnosty warto sprawdzić oświetlenie i wymienić niesprawne żarówki. Najlepiej korzystać z markowych produktów, które poprawiają oświetlenie drogi ale są całkowicie legalne i nie będą kwestionowane podczas badania. Przykładem są żarówki Philips.
Zadbaj o klosze
Barwa światła
Prawidłowa projekcja światła
Znacznie szersze pole manewru ma diagnosta, który jest wyposażony w specjalne urządzenie do kontroli świateł. Umożliwia ono m.in. kontrolę barwy oświetlenia, natężenie światła oraz kontrolę położenia granicy światłocienia. Przyrządy, które znajdują się w większości SKP badają światła pod kątem ich ustawienia, bez możliwości przeprowadzenia analizy wiązki światła. Mając to na uwadze, przed wizytą w SKP, warto we własnym zakresie przyjrzeć się oświetleniu. W tym celu wystarczy stanąć przed bramą garażową lub ścianą budynku. Rzutowany obraz powinien wyznaczać jasną granicę światła i cienia. Wszelkie odchyłki bez wątpienia zwrócą uwagę diagnosty.
Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w tej kwestii to zużyte lub uszkodzone odbłyśniki w reflektorach, odwrotnie zamontowane żarówki, źle działające poziomowanie reflektorów (wada automatyki lub niesprawny silniczek w jednym z reflektorów).