Już w ten weekend – tuż przed 1 listopada - nastąpi zmiana czasu na zimowy, co oznacza, że zmrok będzie zapadał po godzinie 16.00. Padający deszcz dodatkowo obniża widoczność na jezdni - szczególnie poza terenem zabudowanym. Biorąc pod uwagę fakt, że Policja określa ten czas jako jeden z najniebezpieczniejszych na polskich drogach, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu.
Zacznijmy od sprawdzenia stanu oświetlenia. Zużyte żarówki reflektorów głównych świecą nawet o 30% słabiej. Warto zatem przed zimą prewencyjnie wymienić je na nowe – koniecznie w obu reflektorach. „Wymieniając tylko jedno źródło światła ryzykujemy różnicę w jakości emitowanego światła pomiędzy nową a starą żarówką. Żarówki reflektorów głównych zawsze wymieniamy parami, ponieważ ich trwałość jest niemal identyczna. Jeśli jedna żarówka uległa przepaleniu, wkrótce czeka to drugą.” – radzi Tarek Hamed, Marketing Manager CE firmy Lumileds.
Dziś kierowca ma ogromny wybór żarówek, które może dobrać precyzyjnie do swoich potrzeb. Inne żarówki sprawdzą się w samochodzie, który większość czasu spędza w trasie, a inne w aucie poruszającym się w mieście, gdzie zwykle ulice oświetlone są latarniami. „W pierwszym przypadku liczy się jak największa jasność światła, w drugim – długa żywotność żarówki. Dlatego osobom, które dużo podróżują, polecam żarówki Philips RacingVision, które są aż o 150% jaśniejsze od wymaganego prawem minimum. Z kolei w samochodach miejskich idealnie sprawdzą się żarówki Philips LongLife EcoVision, których trwałość jest nawet czterokrotnie większa niż standardowych żarówek halogenowych.” – dodaje Tarek Hamed.
W przypadku lamp ksenonowych, produkty Philips oznaczone zostały Certyfikatem Autentyczności (CoA). Na polskim rynku, zwłaszcza w sprzedaży internetowej, jest dużo produktów podrabianych i niewiadomego pochodzenia. Tymczasem dzięki Certyfikatowi Autentyczności nabywca lamp ksenonowych Philips może sprawdzić legalność pochodzenia każdego opakowania wpisując unikalny kod na specjalnej stronie internetowej.
Zasięg świateł samochodu ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy w nocy. Dostrzeżenie zagrożenia nawet o sekundę wcześniej może zdecydować o różnicy między skutecznym ominięciem przeszkody, a zderzeniem. Aby zapewnić sobie optymalny zasięg świateł i jednocześnie nie oślepiać innych, po wymianie żarówek lub lamp należy skontrolować ustawienie reflektorów.